Logo

Divadlo Uherský Brod

Pohádky pro Muchomůrku červenou

Brodské děti nadchly Pohádky pro muchomůrku červenou
Novou pohádku pro nejmenší diváky představilo v neděli 17. listopadu premiérově Divadlo Brod. Pohádky pro muchomůrku červenou, jak se představení jmenuje, vznikly na motivy pohádek od osvědčených českých autorek. Muchomůrka z pohádky spisovatelky Daisy Mrázkové zde vystupuje pouze jako spojovací prvek tří dalších pohádek – Domečku pro 7 dnů Mileny Lukešové, příběhu Odkud mají kočičky svou barvu Drahuše Černé a Zpívajícího domečku Olgy Hejné.
„Když jsme s kolegyní Lenkou Sasínovou hledali námět pro další pohádku pro děti, znovuobjevili jsme knížku Pohádky pro všední dny i pro svátky. Obsahuje pohádky, jaké už dnes na jevištích nejsou k vidění. Jsou o věcech, které děti znají, přitom si zachovávají krásnou poetiku laskavé pohádky a nechybí jim ani humor,“ říká jeden z tvůrců a herců Roman Švehlík.
Po zdramatizování zůstaly z původních pohádek nakonec zachovány pouze základní prvky. Oba herci si totiž vymysleli naprosto svébytné představení, které je vlastně úplně nové. A nezapomněli ani na nepsané pravidlo souboru, totiž že pokud to jen trochu jde, zapojí do pohádky i děti.
„Pro děti je tak celé představení  atraktivnější a my si zase lehce ověříme, že poetiku pohádky chápou,“ připomíná Lenka Sasínová. Pohádky Divadla Brod totiž odmítají jít s dobou, nepodbízí se dětem a neplýtvají akčností. Jsou založeny na faktu, že s dětmi je třeba si stále hrát a měnit tuto dětskou hru tak, aby i ti nejmenší udrželi pozornost.
Oba hlavní protagonisté pohádky jsou také tvůrci scény, kostýmů i loutek. Scéně vévodí již zmíněná muchomůrka a pak také další spojovací prvek – domeček, který tím, jak jej herci otáčejí, je pokaždé jiný a patří do jiné pohádky. A zatímco první pohádka učí děti poznávat barvy, ve druhé si procvičí paměť při rozplétání popletené písničky („Máma skáče hlídá dům, pejsek vylít k oblakům… vzpomínáte si na ni také?) a další je naučí, jak jdou po sobě dny v týdnu. Děti spolupracují jak přímo na jevišti (pomáhají hrát některé postavy), tak i hromadně v hledišti (např. když prší, staví si nad hlavičkami stříšku).
Pohádky pro muchomůrku červenou jsou v současné době šestou inscenací,  která je věnována dětem do sedmi let věku (spolu s pohádkami O vlku a kůžlátkách, Červená Karkulka a Perníková chaloupka, Sekyrková polévka, Káčátko a velkou výpravnou pohádkou O víle Jeřabince). Protože je ale nadcházející předvánoční doba přesycena nejrůznějšími kulturními akcemi, reprízu nové pohádky (i těch dalších) plánuje Divadlo Brod až po Novém roce. O termínu vás budeme včas informovat. 

Markéta Švehlíková

 
 

Copyright © 2008 Divadlo BROD | Created by wee
Mapa stránek